Uyku Tulumu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uyku tulumu bir kampçının olmazsa olmaz ekipmanlarının içindedir. Battaniye ya da polarla da idare ederim derseniz çoğu zaman yanılırsınız.

Fakat bir uyku tulumunuzun olması da mükemmel bir kamp geçireceğinizi garantilemez çünkü uyku tulumunu seçerken de dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır.

Bu yazımızda doğru uyku tulumunun püf noktalarını sizler için derledik.

İyi okumalar 😊

1. Şekillerine Göre Uyku Tulumları

Uyku tulumları kullanılacağı aktiviteye göre şekillerinde farklılık gösterir.

Bunlardan en sık kullanılanları mumya tipi ve dikdörtgen tulumlardır.

Marmot Trestles 15 Tl -27 Uyku Tulumu

Mumya Tipi Uyku Tulumu

Bu tip uyku tulumları alta doğru daralan kesime sahiptir. Böylece tulum içinde kalan alan azalarak ısı yalıtımı üst düzeye çıkar. Kış kampı ve soğuk havalar için en uygun modeldir.

Dikdörtgen Uyku Tulumu

Bu tip uyku tulumu çoğunlukla yaz ve bahar kamplarında kullanılır. Ağırlık olarak mumya tipine kıyasla daha ağırdır fakat konfor açısından daha rahattır. Tulum içerisinde fazla alan kalacağı için alta serilen bir matla ısı yalıtımı yükseltilebilir.

2. Uyku Tulumu Dereceleri

Uyku Tulumu nasıl seçilir? - Bilmeniz gerekenler - Tek Başına da Olur

Her tulum kişinin tulum içerisinde giydiği kıyafetlere, tulumun altındaki matın sağladığı izolasyona, çadırın mevsim şartlarına uygunluğuna bakılarak ortalama bir dereceye sahiptir.

Bu dereceler de Avrupa Standartları Enstitüsü tarafından belirlenen ısı ölçümleri EN 12537 standartlarında göre 4 farklı değerde sınıflandırılmıştır.

1. Üst limit (Upper limit – Tmax) : Standart bir erkeğin rahatça kollar dışarıda, başlık ve fermuar açık şekilde uyuyabileceği bir sıcaklıktır.

2. Konfor (Comfort – Tcomfort) : Standart bir kadının fermuar ve başlık kapalı iken rahat bir şekilde uyuyabileceği sıcaklıktır.

3.Alt Limit (Lower limit – Tlimit) :  Standart bir erkeğin kıvrılmış bir pozisyonda 8 saat boyunca rahatça uyuyabileceği sıcaklıktır.

4.Extreme (Textreme) : Standart bir kadının 6 saat boyunca hipotermi riski olmadan (vücut ısısı 35C’nin altına düşmeden) barınabileceği sıcaklıktır. Bu ısı değerinde kısmi donmalar olabilir.

Uyku tulumlarını sıcaklık derecelerine göre yazlık, kışlık ve 3 mevsimlik olmak üzere üç kategoride değerlendirebiliriz.

KATEGORİDERECE
Yaz0°C – 15°C
3 Mevsim-2°C -15°C
Kış-15°C – -40°C

3. Dolgu Malzemesine Göre Uyku Tulumu; Kaz Tüyü yada Sentetik

Tulumun dolgu malzemesi tulumun içindeyken vücut sıcaklığınızı korumada çok etkilidir. İhtiyacınıza göre uyku tulumunun dolgu malzemesi de farklılık göstermektedir. Temel olarak 2 dolgu malzemesi vardır. Bunlar kaz tüyü ve sentetiktir.

Sentetik Dolgulu Uyku Tulumları

AVANTAJLARIDEZAVANTAJLARI
Islansalar da yalıtım özelliklerini kaybetmezler. organik malzemeler gibi suyu tutmayıp ittikleri için tulum içinde su buharı ve ıslanmaya neden olmazlar. Sentetik uyku tulumları oldukça fazla yer kaplarlar. Bu yüzden daha geniş kapasiteli ve ağır çanta taşımak zorunda kalırsınız.
Sentetik bir tulum çok kısa bir sürede güneş altında kurutulabilir❌ İyi yalıtım sağlayabilmeleri için fazla dolgu malzemesi vardır. Bu yüzden kaz tüyü uyku tulumlarına kıyasla daha ağır olurlar.
Sentetik uyku tulumları organik dolgulu tulumlara kıyasla daha ucuzdur.❌ Dolgu malzemesi olarak kullanılan elyaflar zamanla özelliğini yitirir. Tulum incelir ya da bazı yerlerde birikmeler yaşanır. Bu da kısmi üşümenize neden olur. Bu yüzden sentetik tulumlar kuş tüyü tulumlara kıyasla daha kısa ömürlüdür.
Hassas bünyelerde alerji yapmazlar.❌ Sentetik tulumlar sert olduğu ve esneme yapmadığı için organik tulumlar kadar konforlu değildir.
Yeni başlayan ve profesyonel olmayan doğa severler için çok fazla seçenek vardır.
Sentetik uyku tulumu dolgu malzemesi

Kaz Tüyü Dolgulu Uyku Tulumları

AVANTAJLARDEZAVANTAJLAR
Kaz tüyü ısı yalıtımında en iyi dolgu malzemesidir.❌ Suyu çeker ve ıslandığında yalıtım özelliğini kaybeder. kuruması da uzun sürer.
Sentetik malzemeli uyku tulumundan daha hafif olmasının yanı sıra, sıkıştırıldığında çok daha az yer kaplarlar.❌ Temizliği için uyulması gereken talimatlar vardır. Klasik yöntemlerle ve deterjanlarla yıkandığında özelliklerini kaybeder.
İyi kullanım şartlarında uzun yıllar yarı yolda bırakmaz. Ayrıca kullandıkça da yalıtım özelliği daha da artar.❌ Düşük kalite kaz tüyleri alerji ve nefes darlığına neden olabilir.
Termal özelliklerinden dolayı tulum içinde daha çabuk ısınmayı sağlar.❌ sentetik dolgulu uyku tulumuna kıyasla hayli pahalıdır.
Kaz Tüyü

Uyku Tulumu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir