Kış Kampında Dikkat Edilmesi Gereken 11 Nokta

Kış kampı ayrı bir sevdadır doğa severler için. Fakat kış kampında dikkat edilmesi gereken en önemli husus doğru ve yeterli ekipman ile yola çıkmaktır. Eksik ve yanlış malzeme sizin üşümenize hatta hipotermi geçirmenize neden olur.

Bu yazımızda kış kampına çıkarken faydalanabileceğiniz 15 önemli bilgiyi sıraladık.

Sizin de ‘’Şunu mutlaka yapmalısınız’’ dediğiniz önerileriniz varsa yorumlarda paylaşabilirsiniz 😊

Kış Kamplarının Korkulacak Bir Yanının Olmadığını Gösterecek 10 ...

1. Çadır Seçimi

Karda Kamp Yapmak - Kış Kampı - Tek Başına da Olur

Kış kamplarında rüzgara ve yağışa dayanıklılık açısından 4 mevsim çadır idealdir. Fakat yüksek irtifada kamp kurulacaksa ve maddi imkanlar el veriyorsa 5 mevsim olarak geçen profesyonel çadırlar çok rahat olacaktır.

Çadırı hava aydınlıkken kurmak yer seçimini kolaylaştırır.

Zemindeki karı kazıyıp bu karla yanlara duvar örerseniz geçe boyu hem rüzgardan korunup hem de zeminden gelen soğuğu önleyebilirsiniz.

2. Uyku Tulumu

kislik-uyku-tulumu | Doğada Yaşam, Hayatta Kalma Sanatı, Kamp ...

Gideceğiniz yerin sıcaklığına göre değişecek şekilde fakat en az -10 dereceli bir tulum şart. Sıcaklık fazla gelirse fermuarı açabilirsiniz fakat üşüme durumunda yapacağınız çok şey olmayabilir.

Tulumu yüzünüze kadar çekmeyin. Nefesinizle ortaya çıkan nem ısınmanızı engelleyerek ıslak ve üşüyerek uyanmanıza neden olur.

3. Mat Kullanımı

Kışlık kamp malzemeleri önerileri |Kış ekipman seçimi| Melke On ...

Yaz ve bahar kamplarında tek mat yeterli olurken kış kampında iki matı üst üste koyarak kullanmak soğuğu önemli ölçüde kesip kaliteli bir kamp geçirmenizi sağlayacaktır.

Matların birini askeri diğerini şişme mat olarak tercih edebilirsiniz. Şişme matı ikinci mat olarak kullanmak size keyifli bir uyku sağlayacaktır.

Yaz ve bahar kamplarında tek mat yeterli olurken kış kampında iki matı üst üste koyarak kullanmak soğuğu önemli ölçüde kesip kaliteli bir kamp geçirmenizi sağlayacaktır.

Matların birini askeri diğerini şişme mat olarak tercih edebilirsiniz. Şişme matı ikinci mat olarak kullanmak size keyifli bir uyku sağlayacaktır.

4. Yakın Durmak

Eğer çadırda yalnız değilseniz olabildiğince birbirinize yakın durmanız tabandan gelecek olan soğuğu azaltacaktır.

5.Ateş Yakmak

Kış Kampı İçin Dikkat Edilecek Hususlar – Kamp Keyfi

Karda ateş yakmak kuru zeminde ateş yakmaya kıyasla çok daha zordur. Bu yüzden yanınızda mutlaka ateşi başlatacak çıra, kağıt, çakmak gibi malzemeler bulundurun.

Kuru odun bulmak karlı havada zorlaşacağından imkanınız varsa yanınızda odun götürmek faydanıza olacaktır.

6.Ekipman ve Kıyafetlerinizi Kuru Tutun

Islak Kıyafet Kurutma Teknikleri - Tek Başına da Olur

Sıcaklık – derecelere düştüğünde kuru kalmak büyük önem taşır.

Çünkü soğukta ekipman ve kıyafetlerinizi kurutmak çok zorlaşacaktır.

Uyuyacağınız zaman da polar mont gibi kıyafetlerinizi tulumun ayak ucu ve yanlarına koyarsanız hem tulumdaki boşluğu azaltarak daha sıcak uyumanızı hem de sabah uyandığınızda kıyafetlerinizi sıcak ve kuru giymenizi sağlayacaktır.

7. Çığ Tehlikesi

kış kampı arşivleri - Tek Başına da Olur

Kış kampında çadırın içinden çıkmaya bile fırsat bulamadan kendinizi yığınla karın altında bulabilirsiniz. Bu yüzden az da olsa çığ tehlikesi olan yerlerden uzak durmak çok önemlidir.

8. Bol Su İçin

Soğuk havada terlemeseniz bile nefes alışverişimizle vücudumuz su kaybeder. Bu yüzden hava soğuk diye su içmeyi ihmal etmememiz gerekiyor.

Su üstten donmaya başlayacağı için su şişesini ters olarak saklarsak su şişenin tabanından donmaya başlayacaktır ve su içmek bizim için daha kolay olacaktır.

9. Aç Kalmayın

Böyle bişey | People Pictures | Kış kampı, Kamp ateşi ve Kış

Soğuk havada aç kaldığımız zaman daha fazla üşürüz. Bu yüzden hiçbir öğünü atlamamaya özen göstermeliyiz.

 Ayrıca yaz kamplarında muhafaza edemeyeceğimiz için götürebileceğimiz yiyecekler sınırlıdır fakat kış kampında her yer doğal buz dolabı 😊

10. Metal Yerine Tahta

Toptan satın alış 2020 Tahta Kaşık Çatal Seti Çinden on line Tahta ...

Metal kaşık ve çatal gibi malzemeler hem yediklerimizi daha hızlı soğutur hem de çıplak elle tutulduğunda elimize yapışma ve elimizde ısı kaybı yaratma gibi sonuçlar doğurur. Bu yüzden metal yerine tahta kullanılması daha sağlıklı olur.

Tahtaya alternatif olarak plastik de düşünülebilir fakat plastiğin soğuk karşısında çok da dayanıklı olmadığını bilek gerekir.

11. Pillerin ve Bataryaların Korunması

Kış Kampı İçin 21 İpucu – Dikkat Edilmesi Gerekenler

Soğuk havada piller ve bataryalar normal zamana kıyasla çok daha çabuk biter. Hatta telefonunuzun şarjı %30 iken birden kapandığına şahit olmuşsunuzdur.

Bu yüzden kullanmadığınız zamanlarda bu tarz ekipmanlarınızı tulumun içinde saklayabilirsiniz.

Kış Kampında Dikkat Edilmesi Gereken 11 Nokta” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir