Kamp Turkey ile Soru – Cevap

Kamp Turkey ile Soru – Cevap köşemize yeniden hoş geldiniz. Yeniden harika bir sohbetin ardından size merak ettiklerinizi başka fikirler eşliğinde sunmaya geldik. Farkındayım arayı çok açtık ama biraz da merak uyandırmak lazım değil mi? Öyleyse röportajımıza başlayalım bakalım bugün kiminle sohbet etmiş, ne cevaplar almışız…

-Öncelikle sizi bir tanıyalım. Bahadır BÖGE kimdir?

    “Merhaba, Bahadır ben. Arkadaş çevrem Böge olarak bilirler. Eskişehirliyim Tekirdağ’da yaşıyorum.”

-Ne zamandır kamp yapıyorsunuz? İlk kamp deneyiminizi hatırlıyor musunuz?

    “2017 den beri Türkiye’de bir fiil kampçıyım. Yurtdışında da 2010 yılında bir kaç yerde yapmışlığım oldu. Hint Okyanusu’nun kıyısında bir Arap ülkesi olan Umman’da yapmıştım ilk kampımı.  Yaklaşık 10 kişiydik ve ilk kez orada şunu fark ettim; aynı şeyi yapmaktan zevk alan insanlarla bir araya gelmek ayrı bir hazdı… O günden bugüne dek kamp yapmayı, eğlenmeyi ve doğayı seven insanlarla bir araya gelmeye devam ediyorum. Türkiye’de ilk kampım; Kamp Turkey’in düzenlediği 2017 Kelebekler Vadisi idi.” diyor sevgili Böge ve devam ediyoruz.

-Öyle bir anda kamp yapma isteği mi geldi yoksa daha önceden deneyimlemiş birileri var mı çevrenizde?

    “Umman’da yapacak çok hobimiz yoktu ve alternatif ararken deneme yanılma yolu ile bulduk aslında. Orada daha çok balıkçılık vardı. Balık işi uğraş ister, emek ister… Yorgunluk oluyor, uyumamız gerekiyor falan derken ‘Kamp yapalım mı?’ ‘Hadi yapalım.’ oldu ve o gün bugündür, balıkçılık bitti kamp daim ve devam.”

Çadır – Kamp
-Doğanın bir melodisi olduğu düşüncesindeyim. Her sesin farklı bir ritmi ve bir araya geldiklerinde inanılmaz senkron bir ritim tuttuklarını düşünüyorum. Siz doğa hakkında ne söyleyebilirsiniz ?

    “Doğaya çıkmadığım günü haneme zarar olarak yazıyorum. Her canlıdan bir şey öğrenmek için fazlasıyla zamanı oluyor insanın doğada. Tabi birçok canlıdan da tırsıyorum ama belli etmiyorum.” diyor gülerek ve sözlerine devam ediyor; “Doğada her şey senkronize ilerliyor.  Canlıların sesleri birbirine inanılmaz uyumlu.  Bir kuşun kanat sesi ile rüzgâr sesini aynı anda dinleme şansı yakalayanlar çok iyi anlar söylemek istediklerimi aslında.” sözleriyle doğada sessizliğin sesine kulak kesildiğini ve doğa tutkusunu harika bir şekilde dile getiriyor aslında.

-En amatör kampınız nasıldı? Bugün bize gülerek anlatabileceğiniz bir olay yaşadınız mı ?

    “En amatör kampım, 2017 Kelebekler Vadisi idi. 3 öğün barbunya pilaki yerim diyerek 3 gün kamp için 10 adet barbunya getirdim. Allah’ın koyunda parayı ne yapacağım diyerek para getirmedim. Kendi kendime hala gülüyorum o günler aklıma geldikçe. Çok acemice hareket etmişim. Kelebekler Vadisi’nde yapılacak kamp için Kamp Turkey ile ilk kez o zaman karşılaştım. O günün admin arkadaşları arasında bir tek Emin İhsan Şahin duruyor. Çadırın ç’si bende yok ve Kamp Turkey referanssız üye kabul etmiyor kamp için. O zaman bir hayli atarlanmıştım ‘Nereden bulacağız, edineceğiz biz referans!’ diye. Kendisi hatırlamaz belki ama Rotinda, hemen Emin’i etiketleyip ‘arkadaşla ilgilenin’ falan demişti. Bende hiç bir ekipman yokken ben kampın ücretini ödemiş, ardından Dechatlon’un yolunu tutmuştum…” açıkçası biz bu acemiliğinizi çok keyifle dinledik sevgili Bahadır. Okurlarımızın da keyif alacağına inanıyoruz. Ama tabi derste çıkartılmalı. Dümdüz kampa mı gidilir yahu?

-En çok hangi mevsimde kamp yapmayı seviyorsunuz, neden?

    “Yaz ve ilkbahar net tercihimdir. Tulum derdi olmuyor ve üşümüyorsunuz. Çantanızda gereksiz ağırlıklar olmuyor. Çünkü kalın kıyafet yok, tulum yok. Geceleri tuvalete kalkınca bir hayli zahmetli oluyor çünkü kış kampları. Açıkçası ben tembel bir insanım ve minimum enerji ile zaman geçirmek, fazlasıyla tatil yapmak, yatıp uyumak ve denize girmek için önceliğim yaz kampları.”

Yaz Kampı
-Hayranı olduğunuz bir kamp alanı var mı “Kesinlikle oraya gidilip kamp yapılmalı!” dediğiniz?

    “Ölü Deniz’i yukarıdan gören bir yer var. Montano tepesi demişler. Kim demiş bilmiyorum ama orası benim için efsane bir yer. Ek olarak Kaputaj plajı da kesinlikle öyle.”

-En kötü kamp tecrübenizi de merak ediyorlardır bence ..

    “2017’i 2018’e bağlayan gece, Yılbaşı gecesi. Trakya’da Velika diye bir yer var ve normalde harika bir yerdir. Dere kenarı ve ağaçlar altında doğal bir kamp alanı. Yanlış ekipman seçimi ve sabaha kadar titreyerek uyumaya çalışmak ama asla becerememek… Çok acıydı ve asla tarif edilemez.” Gerçekten kötü bir tecrübe yaşamış olan yöneticimizin, diğer bütün kamplardan on numara keyif almasını diliyoruz ve hız kesmeden Kamp Turkey ile Soru – Cevap diyerek devam ediyoruz.

-Kamp yaparken en çok nelere dikkat ediyorsunuz? Mesela; ne yiyorsunuz, ne giyiyorsunuz, nasıl bir çadır ve ekipman tercih ediyorsunuz?

    “Dechatlon imalatı olan Fresh&Black 3 çadırım var. Yazın da kışın da beni sağ olsun hiç yarı yolda bırakmadı. Yazları serin tutuyor ki zaten 3 mevsim bir çadır. Yazları ve ilkbaharda herhangi özel bir ekipmanım yok.  Kıyafet olarak sıradan şort ve tişörtle günü tamamlıyorum. Kış ve Sonbahar kamplarında, Termal içliklerim, yedekli olarak mevcut. Tabi ki termal çoraplarımı da yedekli olarak bulunduruyorum mutlaka. Polar sweet ve pantolonlarım da genelde olur tabi. Üşümekten ve o kamptan zevk alamamaktan çok korkuyorum… Kamplarda genelde ateş yakan ben olmuyorum, sabır isteyen hiç bir iş yapmak istemiyorum. Kamp ocağım ya da tüpüm var. Yemekleri kendim hazırlıyorum genel olarak ailem veya arkadaşlarımla gittiğimde. Her türlü yemeği yapmışlığımız da var. Karnımız doysun yeter mantığı güdüyoruz. Nohut yemeği bile yapmışlığımız var. Ancak menemen olmadan olmaz. Her gün en az bir öğünde menemen olacak!” açıklaması ile aslında kamplarda yapmak istedikten sonra her türlü yemeği yapabileceğimizi belirten yöneticimiz, aynı zamanda da ekipman hakkında güzel bilgiler veriyor. Her ne kadar kendisi kış aylarını sevmese de ben daha çok keyif alıyorum çünkü sürekli terleyip duş ihtiyacı duymadan keyifli bir kamp geçiriyorum…

Kamp Ateşi
-Bireysel kamp mı, toplu kamp mı?

    “Ben toplu kamp taraftarıyım. Yalnızlığı, hayatımın hiç bir evresinde sevmiyorum. En az sayı olarak 2 kişi ile kampa giderim hep. En çok da 1500 kişi oldu. Tek başıma olunca nedense keyif alamıyorum. Sohbet arıyor insan. Bir anda aklına bir şey geldiğinde söyleme ihtiyacı duyuyor.” kimse yalnızlığı sevmez ama arada kafa dinlemekte gerekir sayın yöneticim.

Toplu Kamp
-Son sorumuzu da sorup, sizleri de okurlarımızı da daha fazla yormayalım. Kamplarda ne tür aktivitelerden hoşlanır, ne tür aktiviteleri gereksiz bulursunuz?

    “Yüksek ses müziğe karşıyım. Kampın amacını aşıyor bence. Kamp bana göre doğayı dinlemektir. Çünkü her canlının söyleyeceği bir şey var. Önemli olan ise bunu duyabilmekte. Doğaya kulak vermek kadar keyifli bir şey yok. Az önce de söylemiştim zaten; ‘Doğadaki ses uyumuna ve o ritme bayılıyorum’ diye. ‘Doğa yürüyüşü, yön bulma oyunları, temel dağcılık, yüzme, kamp ateşi nasıl yakılır’ türünde eğitici eğitimlerin olması benim en çok dikkatimi çeken aktiviteler. Farklı olmak gerekiyor. Birçok kamp grubu birbirinden gördüğü aktiviteler ile bir şeyler yapmayı deniyor. Başarıyor/ başarısız kalıyor bu tabi ki de değişkenlik gösteriyor.” Diyerek sözlerini tamamlayan yöneticimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Kamp Turkey ile Soru- Cevap köşemizde, pandemi dönemimiz hız kesmeden devam ederken, işlerimiz açılmış dahi olsa biz önlemlerimizi alarak görüntülü röportaj yaptık ve keyif aldığımızı düşünüyorum. En azından şahsım adına ben bu sohbeti ederken kâh güldüğümü kâh şaşırdığımı dile getirmek isterim. Yerinde duramayan, kampta bir orada, bir orada olan ama ‘ben uyuşuk bir insanım’ diyen yöneticimize bize zaman ayırdığı için çok teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki kampta görüşmek ümidi ile sevgili yöneticim. ‘Maskenizi getirmeyi unutmayın.’

Ağustos Kampımıza bekleniyorsunuz. Katılım için TIKLAYIN!

Önerilen Yazı: https://kampturkey.com/sonbaharda-gidilebilecek-10-muhtesem-kamp-alani.html

Kamp Turkey ile Soru – Cevap” için 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir