Doğru Şekilde Kamp Faaliyeti Nasıl Yapılır ?

Doğru şekilde kamp faaliyeti nasıl yapılır sorusunun tek bir yanıtı vardır. ‘’Disiplin’’
Kamp faaliyetiniz, kamp yapma fikriniz doğduğu anda siz farkında olmadan başlamıştır. Kendinizi tüm enerjinizi kamp faaliyetine odaklamak sizlere doğru hamleler yaptıracaktır. Unutulmamalıdır ki Kamp Faaliyeti Evde Başlar ve Evde Biter.

Doğru Şekilde Kamp Faaliyeti için aşağıdaki soruların tümünü bu yazıda cevaplayacağım.
1- Kamp öncesi hazırlık
• Kamp Planı Nasıl Yapılır ?
• Kamp Ekipmanlarının Seçimi ?
• Kamp Yeri Nasıl Seçilir ?

2- Kamp sırasında düzen
• Alan dağılımı
a. Ateş Yeri Seçimi
b. Çadır Yeri Seçimi
c. Tuvalet Yeri Seçimi

• İş paylaşımı
a. Odun Toplama / Ateş Yakma
b. Güvenlik Kontrolü
c. Ortak Alan Düzeni

3- Kamp sonrası kontrol
• Toparlanma
• Temizlik
• Malzeme Sayımı
• Ekipman Bakımı

Kamp öncesi hazırlık

Kamp Planı Nasıl Yapılır ?
Başlangıçta da dediğim gibi.. Kamp faaliyetiniz, kamp yapma fikriniz doğduğu anda siz farkında olmadan başlamıştır. Evde planlamanızı ne kadar doğru yaparsanız kamp faaliyetiniz o aynı oranda keyifli olacaktır.

Planlama aşamasında kendinize sormanız gereken sorular;

1- Kamp Faaliyeti Ne Kadar Sürecek ?

Kamp faaliyetinizin ne kadar süreceğini bilmeniz doğru planlamayı oluşturan temel parametredir. Süreyi bilirseniz, ekipmanlarınızı daha doğru seçebilirsiniz, alış veriş basamağını daha düzgün eksiksiz şekilde yürütebilirsiniz böylece kamp alanına götüreceğiniz fazla malzeme yükünden de kurtulmuş olacaksınız. Aynı şekilde süreye bağlı alış veriş listesi fazla maliyetlerden de kaçınmanızı sağlayacaktır.

Örnek olay; 2 Günlük Faaliyet planlıyorsunuz ve bu faaliyetin süresine göre tüketebileceğiniz ekmek sayısını hesaplıyorsunuz. Gün başına 1 ekmek olarak ele alalım 2 günlük faaliyet için 2 ekmek size yetecektir.

2- Kampta Kaç Kişi Olacaksınız ?

Planladığınız aktivitede kaç kişi size eşlik edecek, bu bilgiyi bilmek masraf kontrolünü yapmanız, yük dağılımını, iş paylaşımını planlamak için önemlidir.
Örnek olay; 2 günlük olarak planladığınız faaliyette 5 kişi olacak ve bu kişiler ortalama günde 1.5 ekmek tüketiyor. Günlük 5 kişinin ekmek ihtiyacını hesaplayıp faaliyet alışveriş planını oluşturabilirsiniz.

3- Alana Ulaşım Şekliniz Nasıl Olacak ?

Kamp alanına araç ile mi ya da bir arkadaşınızın yol arkadaşı mı olacaksınız buna göre bir ekipman seçimi yapmalısınız. Götürmeyi unuttuğunuz malzemeler kamp ortamında sizi sıkıntıya düşürebileceği gibi fazladan aldığınız malzemelerde başınıza dert olabilir. Ulaşım şeklinizin bir önemi de kamp alanının seçiminde karşınıza çıkmaktadır. Normal binek araç ile her yola giremeyebilirsiniz ama arazi araçlarıyla ulaşım konusunda biraz daha rahat olabilirsiniz.
Yukarıda yazılan bilgilere göre ;
1- Yola çıkış, yolculuk süresi, varma süresi, dönüş süresini iyi hesaplayın.
2- Kamp alışverişinizi önceden planlayın ve planlı şekilde alışveriş yapın : Kamp alanı hakkında bilgi toparlarken haritadan alış verişinizi yapabileceğiniz market, benzinlik vb. alanları tayin edin. Ve kamp alanına varmadan alış veriş sürecini tamamlayın. Market ihtiyaçlarınızı önceden belirleyip bir liste oluşturun ve planlı alışveriş yapmayı tercih edin.

3- Malzeme seçimlerinizi dengeli şekilde oluşturun

Kamp Ekipmanlarının Seçimi ?
Kamp ekipmanlarınızı kontrol edin: Kamp faaliyetini planladıktan sonra ekipmanlarınızın bakımını yapın ve faaliyet süresine, koşullara uygun ekipman planını oluşturun. Oluşturduğunuz ekipman planında yanınıza alacağınız ürünlerin sayısını not edin bu sayıyı bilmek alandan ayrılırken ekipmanlarınızı kontrol etmenizi kolaylaştıracaktır.

Kamp Ekipmanları Listesini özetleyecek olursak;

1- Temel Ekipmanlar

Kamp Çantası : Kamp süresine ve ihtiyaçlarınıza yönelik uygun kamp çantası seçmeye özen gösterin.

Kamp Çadırı : Kamp çadırınız sizi çevre koşullarından izole eden bir alan olarak düşünebilirsiniz, sunu söylemekte fayda var, çadırınız sizi ısıtmaz sadece rüzgar, yağış vb. çevresel faktörlerin önüne bir katman olarak geçer. Faaliyet koşullarına uygun olan bir kamp çadırı seçmeye özen gösterin .

Uyku Tulumu : Kampta sıcak bir uyku çekmenizi sağlayacak olan en önemli temel ekipmanınız uyku tulumu dur. Uyku tulumu da düşünülenin aksine sizi ısıtmaz ama vücut ısınızın soğuk havayla karışmasını engelleyip iç haznede muhafaza etmeyi sağlar. Bu muhafaza edilen ısı size geri yansır ve sıcak kalırsınız. Faaliyet koşullarına uygun olan bir uyku tulumu seçmeye özen gösterin.

Mat : Kamp matınız sizi yer tamasından koruyacak yalıtım malzemesidir.

Bıçak – Çakı : Kamp ve doğa ortamında sizin çoğu işinizi görebilecek el aletleri arasındadır.

Aydınlatmalar : El feneri ya da kafa feneri olarak kullanabileceğiniz modelleri olan aydınlatmalar. Gece sizi güvende tutacak çevrenizdeki nesneleri görebilmenizi sağlayacak olan ekipmanlardır.

Yedek Piller, Powerbank : Aydınlatma ekipmanları ve diğer elektronik ekipmanlarınızın kullanım süresini uzatmak için yanınızda bulundurulması gereken malzemelerdendir.

Bağlama İpleri : Barınak oluşturma, tarp (tente) kurulumunda vb. sabitleme işlemlerinde bağlama ipleri işinizi ciddi ölçüde kolaylaştıracaktır.

Balta : Ateş için kullanacağınız odunları parçalamak, yarmak için temel ekipmanlarınızdan biri baltadır.

Ateş Yakma Ekipmanları ; Pamuk, Magnezyum Çubuğu, Kibrit, Çakmak, Çıra gibi ateşinizi kolaylıkla tutuşturmayı sağlayacak olan ekipmanlardır.

Kağıt Kalem : Faaliyet hakkında not almak, deneyimlediğiniz hataları ya da öğrendiğiniz bilgileri unutmamak için kullanabilirsiniz.

Kişisel Bakım : Nemlendirici, güneş kremi, ağız bakım malzemeleri, temizlik malzemeleri vb. kişisel tercihlerden oluşan ürünler. Hem hijyen hem de motivasyon açısından önemlidir.

İlk Yardım Çantası : Doğada ekipman kullanırken ya da rutin geçen zamanda küçük ve büyük kazalar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden ilk yardım çantası çok önemlidir. Bu çantanın yanında tabiki ilk yardım bilgisi gereklidir. Doğaya çıkan herkesin bu konuyu dikkate alması gereklidir.

2- Mutfak Ekipmanları
Tencere Tava Seti
Bardak, Kaşık, Bıçak
Termos
Ateş Üstü Izgara Gereçleri
Kamp ocakları
Baharatlık, Yağ vb. ek ihtiyaçlar
Çaydanlık

3- Diğer Malzemeler
Hamak
Sandalye
Çöp Poşeti
Bant
Kürek
Olta
Kitap

Kamp Yeri Nasıl Seçilir?

Kamp yeri seçiminiz tüm faaliyetinizi etkileyebilir. Yanlış yapılan kamp yeri seçimleri netincesinde yaban hayvanları ile karşı karşıya gelebilir, aşırı rüzgar, yağış altında kalabilirsiniz, üstünüze dal vb. parçalar düşebileceği gibi zemin bozukluklarıyla kamp malzemeleriniz ve siz zarar görebilirsiniz.
Kolayca ayrım yapabilmek için aşağıdaki başlıklar altında konuya yönelelim.

4- Kamp yeri hakkında bilgi edinin : Kamp yapacağınız alanı iyi tanımalısınız, alanın bitki örtüsünü, su varlığını, rakımı, yabani hayvan varlığını iyi bilmelisiniz ayrıca alanın haritadaki konumu, Kamp alanının Harita ve GPS kayıtları, ateş yakmak için izin durumu, tuvalet alanı vb. özellikleri bilmeniz kamp faaliyetinize hazır olmanız için iyi bir adım olacaktır.

5- Hava durumunu araştırın: Kamp yapacağınız tarihte kamp yapmayı planladığınız alanın hava durumuna bakın, gittiğiniz tarihlerde rüzgar, yağış miktarı nedir bilmek yararınıza olacaktır.

6- İlk defa kamp yapacaklar için alan seçimi : Biraz deneyim kazanana kadar kamp faaliyetinizi bir camping alanında yapmanızda fayda var. Çünkü ilk kampınızı doğayla baş başa geçirdiğinizde her hangi bir nedenle mücadele etme durumuna girdiğinizde travma kazanabilirsiniz. Bu travmalarda sizi kamptan, doğadan korkmaya yöneltebilir. Patili dostu olanlar alana gitmeden önce kamp alanının yetkilileriyle daha sonra bir sorun yaşamamak adına görüşmeyi unutmamalıdır

7- Kamp alanınızın sağlık kurumuna yakınlığı : Doğadayken kendinizden ötürü ve ya çevre koşullarından kaynaklı yaşayabileceğiniz kazalar her zaman basit olmayabilir. Ve sağlık personellerinin müdahalesi gerekebilir. Bu yüzden kamp alanınıza yakın olan bir sağlık kuruluşunun yerini bilmek faydalı olacaktır.

8- Sakin yerleri tercih edin : Doğaya her zaman bilinçli insanlar çıkmıyor. Bazı insanlar kampa gelirken ateşli silahlar getirip rastgele noktalara ateş edebiliyorlar. Güvenliğinizi, rahatınızı bozabilirler ya da sakinlik aramak için geldiğiniz yerde doğayı dinlemeyip nedensizce bağıran insanları dinleyebilirsiniz

9- Kamp yapacağınızın bilgisini verin : Kamp yapacağınız alanın sorumlu kolluk kuvvetlerine ve en az iki yakınınıza kamp yapacağınız alanın bilgisini, planladığınız kamp süresini, kaç kişi olduğunuzun haberini mutlaka bildirin. Olası bir güvenlik problemi yaşandığında, başınıza bir şey geldiğinde size ulaşma süresi kısalacaktır. Belki de hayatınızı kurtaracak bir davranış olacaktır.

Kamp Ortamında Düzen

Kamp Alanı Dağılımı

Kamp Ateşi İçin Yeri Seçimi

Kamp ateşinizi yerde yakmamaya özen gösterin, doğaya gittiğimizde minimum zarar ile geri dönmeliyiz. İmkanınız var ise ortak alan için ateş kutularını değerlendirmelisiniz eğer imkanınız yok ise daha önce ateş yakılmış bir alanı değerlendirmek doğru karar olacaktır.
Kampta Tuvalet İçin Yer Seçimi
Kamp alanınızın önemli bir bölümü de Tuvalet alanıdır. Komik olaylar yaşamamanız için tüm kamp bireyleriyle ortak bir alan belirlemek faydalı olacaktır 

Çadır Kurulacak Yerin Seçimi

1. Kamp çadırınızı hava kararmadan kurmaya çalışın. Bu durum sizlere hem kolay kurulumu sağlayacaktır. Hem de zemini, çevreyi rahatlıkla görüp güvenliği elde tutmayı sağlayacaktır.

2. Rüzgara çok fazla maruz kalacağınız bir nokta çadır seçimi için uygun değildir. Rüzgarı çok alan bir alan aynı zamanda kamp ateşini kontrol etmeyi güçleştirir.

3. Akarsu ve dere yakınlarını kamp alanı olarak seçmemelisiniz. Yağış durumunda kurumuş bir su yatağı olsa bile su seviyesi yükselebilir, baraj kapakları açılabilir. Ayrıca yaban
hayvanları su temin etmek için bu alanları kullanabileceklerinden ani karşılaşmalar yaşanılabillir.

4. Kayalık alanlarda, Heyelan bölgelerinde, Çığ riski bulunan alanlarda çadır kurulmamalıdır. Bu yüzden gideceğiniz alanı çok iyi tespit etmelisiniz.

5. Kurumuş, çürümüş ağaçlık alanlarda ya da ağaçların hemen altında kamp çadırınızı kurmayın. Rüzgar yükü, kar yükü ve diğer mevsim etkilerinden dolayı yıkılabilecek, üstünüze düşebilecek tüm riskleri gözden geçirip seçim yapmalısınız.

6. Çadırınızı kurmadan önce alanda doğayı okumaya odaklanın, yabani hayvanların kullandıkları bir alanın yakınına kurulmayın. Hayvanlar çoğunlukla aynı patikaları, aynı yolları kullanırlar ve sizin bu yolda olmanız onları baskı altına sokup agresif tavırla cevaplayabilirler.

7. Yaz aylarında doğrudan güneşi karşıladığınız bir alanı tercih etmeyin, sabah sıcaklık nedeniyle rahatsız uyanabilirsiniz. Güneşin doğuşunu hesaplayıp gölge düşebilecek alanlardan yararlanın.

8. Zorunda kalmadıkça çadırınızı eğimli zemine kurmayın, düz – kuru alanları belirleyin ve belirlediğiniz alanı güzelce temizlemeye özen gösterin. Eğimli alanda uyumak kötü bir deneyim yaşatacaktır. Zeminde cam, diken, taş gibi oluşumlar var ise temizlemediğinizde çadırınıza ve size zarar verecektir.

9. Yüksek alanlarda uçurum, tepe vb. alanlar varsa çadırınızı bu oluşumların yakınına kurmayın, acil bir durumda, ya da uyku sersemi yürürken karanlıkta kendinizi düşerken bulabilirsiniz.

10. Özellikle yağışlı havalarda tepe bölgelerde çadır kurmayın olası bir yıldırım düşmesi meydana geldiğinde size denk gelebilir. Ayrıca tepe bölgeler fazla rüzgar alacağından gelin tepe bölgelerini hiç tercih etmeyin 

Kamp Faaliyetinde İş Paylaşımı

Kamp faaliyetinde iş paylaşımı düzeni, disiplini sağlamak için en önemli uygulamalardandır. Kısaca özetlemek gerekirse kampta bulunan her üyenin takım ruhuyla çalışmasını sağlamaktır. Her birey sorumluluk alıp hem keyif alacaktır hem de kamp ortamında bilinç kazanacaktır.

Kamp Sorumlusu ve Buddy Sistemi
Kamp faaliyetinde akışı koordine edecek, düzeni oluşturacak bir kişi seçin. Aynı zamanda bireyleri 2 kişi 2 kişi bölüp beraber çalışmalarını sağlayın. Bu gruba ne kazandıracak diye soracak olursanız küçük bir örnek olay ile aktarabilirim.

Örnek olay; Can dostu, Buddy adına ne derseniz deyin iki kişi her durumda birbirinden haberdar olacak sekilde çalışmalıdır. Bir kişi tuvalete gidecekse can dostuna haber vermelidir. Tuvalete gittiği alandan dönüş süresini kontrol edip başına bir şey gelip gelmediğini tespit etmelidir. Bu durum hem güvenliği hem de kampınızın kötü anılarla bölünmesini engelleyecektir.

Odun Toplama / Ateş Yakma

Kamp ateşinizi yakabilmek için yapılacak ilk iş odun toplamak olacaktır. Odun temin ederken canlı (yaş) bir ağaca yönelmek yerine lütfen yere düşmüş parçaları değerlendirelim, ormanlık alanlarda böyle parçalar bulmak hiç zor değil. Bu iş için içinizden belirli kişileri seçip odun toplamaya yönlendirilmelidir. Hem orman yürüyüşü hiç fena olmaz.. Oduna çıkan grubun haricinde bir kişi de ateş alanını düzenleyip minik parçaları yakma işlemine geçebilir.

Güvenlik Kontrolü

Kamp grubundan seçilen kişiler kamp alanının etrafında kısa bir yürüyüş yapmalıdır. Çevreyi okumalı nereden ne gelebileceğini tespit etmelidir. Ayrıca kamp ortamında da ateşin kontrolü, malzemelerin kontrolü bu kişiler tarafından takip edilmelidir.

Ortak Alan Düzeni

Ortak alanda bulunan kişiler kamp ortamını düzenlemeli, yemek, çay vb. işlemleri organize etmelidir. Aynı zamanda oturma alanını oluşturması da süreci hızlandıracaktır.
Biliyorum bunları okurken yaklaşımınız biraz farklı olacaktır. Ama unutmayın kamp faaliyeti disiplin gerektiren bir faaliyettir. Her basamak ince ince düşünülüp daha güzel vakit geçirmenizi sağlamalısınız. Sorumluluk duygusu insanların iş paylaşımına alışması için temel değerdir.

Kamp Sonrası Yapılacaklar

Kamp Sonrası Temizlik

Kamp faaliyetiniz bitti kamp alanımızı bulduğumuzdan daha temiz halde bırakmamız doğaya olan borcumuzdur. Geçtiğimiz tüm yolları, oturduğumuz alanları kontrol edip her hangi bir yerde atıklarımızı toplamamız gereklidir.. Kamp faaliyeti bilinçli bir şekilde yapılmalıdır.
Kamp Sonrası Malzeme Sayımı
Kamp sonrasında en çok rastlanan durum malzeme, ekipman kayıplarıdır. Bu nedenle başta söylediğim ekipman listesini hazırlamanız çok işinize yarayacaktır. Tek tek ekipmanlarınızı sayıp eksiklerinizi tamamlayıp geri dönüş yolu için hazırlanabilirsiniz.

Kamp Sonrası Ekipman Bakımı

Alandan ayrıldınız her şey çok güzeldi fakat bekleyin.. Henüz kamp faaliyetiniz bitmiş değil. Eve geldiniz malzemelerinizi düzenli şekilde yerlerine almanız gereklidir. Eğer malzemelerinizi kontrol edip bakımını yapmazsanız ürünün hizmet ömrünü kısaltırsınız, bazı malzemelerin yıpranmasına bazılarının ise paslanmasına neden olursunuz.


YAZIYI HAZIRLAYAN; YAĞIZ DEROLUR

Siz de bu doğa aşığı arkadaşımızın tecrübelerinden hada hazla yararlanmak isterseniz instagram hesabını takip edebilirsiniz 🙂

Instagram; yagizderolur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir