Çadır Seçimi ve Yerinin Önemi

Doğa severler için; binlerce yıldızlı ormanda, engin maviliğin kenarında, şehrin gürültüsünden uzakta kamp yapmanın yeri çok ayrıdır.

Gündüz dalgaların sesi eşliğinde kitap okumanın ya da akşam ateşin başında dostlarla şarkılar söylemenin hazzı da başkadır doğaseverler için.

Hele ki kuş sesleri eşliğinde uyanılan bir günün enerjisi hiç bitmez.

Eminiz ki siz de içten içe bu kaçamağı yaşamak istiyor fakat aklınıza takılan bir çok korku nedeniyle bunu hep erteliyorsunuz.

Bu yazımızda; bazı çadır modelleri, çadır yeri seçimi hakkında elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık.

Umarım yararlı olur 😊

Ayrıca siz de bilgilerinizi yorumlarda bizimle paylaşırsanız bizi çok mutlu edersiniz.

ÇADIR SEÇİMİ

Yaz Mevsimine Özel Çadır Seçimleri

Çadır alacağınız zaman ilk olarak en çok kampa gideceğiniz mevsimi göz önünde bulundurmalısınız.

Mesela çoğunlukla yaz aylarına kamp yapıyorsanız 3 mevsim, bahar ve kış aylarında ise 4 yada ekspedisyon çadır olarak da geçen 5 mevsim çadırları kullanabilirsiniz.

3 mevsim çadırlar yükte ve pahada hafif ve temel olarak kamp ihtiyacınızı karşılarlar fakat çok da uzun ömürlü değillerdir. Mevsim normallerindeki yağışlarda çok sıkıntı çıkarmazlar.

4 mevsim çadırlar yağmur ve kar yağışlı alanlarda kamp için doğru seçimdir. 3 mevsim çadıra kıyasla ve kullanılacağı alanlar da düşünülerek bu koşullara uygun olarak daha sağlamdırlar.

5 mevsim(ekspedisyon) çadırlar 4 mevsim çadırlardan farklı olarak yüksek irtifalarda kullanılmak için üretilmiştir. Bu yüzden dayanıklılık ve malzeme açısından yarı yolda kalmak istemezseniz bu çadırları araştırmanızda yarar vardır. Bu tip çadırlar  yapıları ile diğer çadırlar kadar yüksek değildir ve daha fazla polleri vardır. Su ve rüzgar geçirmeyen kalın kumaşı ve dayanıklı polleri nedeniyle çadırlar arasında en ağırlarıdır.

Palapinė HUSKY Fighter 3-4 (Extreme) žalia

ÇADIR YERİ SEÇİMİ

Ege Kamp yerleri tavsiye Ege çadır alanları kam yeri

Kampın ilk gününde mutlu ve enerjik uyanmak için çadır yerini iyi seçmek çok önemlidir.

Kimse gece çadırın ucuna kaymış bir şekilde ya da bel ağrısıyla uyanmak istemez sanırım. Bu yüzden çadırınızı kuracağınız yerin eğimsiz ve düz bir alan olması huzurlu uyanmanın ilk kuralıdır. Ayrıca alanın düzlüğü gece yağacak yağmurda çadırınızın su alma riskini de azaltacaktır.

Ayrıca çadırınızı kurmadan önce zemindeki taş, çakıl, ağaç kökü gibi size rahatsızlık çadırınıza ise hasar verebilecek etmenleri temizlemelisiniz.

İkinci bir tüyo ise kamp yaptığınız mevsimde çadırınızın konumu.

Yaz ve bahar aylarında kampa çıkıyorsanız çadırınızı ağaçlık bir yere kurmanız hem sabah terden sırılsıklam uyanmanızı azaltır hem de aşırı sıcak nedeniyle çadırınızda muhafaza ettiğiniz yiyeceklerinizin hemen bozulmasından korur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir