Antalya’da 10 Ücretsiz Kamp Alanı

Antalya’da doğanın bütün tonlarının tadına bakabileceğiniz 10 kamp alanını KampTurkey ailesi olarak sizler için derledik.

Sizler de yorumlarda öneri ve tecrübelerinizi bizimle paylaşırsanızsanız seviniriz 🙂

1. Korsan Koyu

Korsan Koyu Nerede, Nasıl Gidilir ? |Hellovillam

Yazları yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yapan Korsan Koyu, mükemmel denizi ve yeşili ile yeşilin maviye göz kırptığı mükemmel koylardan biridir. Zamanında gemilerin sığındığı korunaklı, rüzgârlardan etkilenmeyen sakin bir koy olma özelliği taşıyor. Türkiye’nin ilk uzun soluklu Trekking rotası olan Lykia Yolu üzerinde bulunmaktadır. Doğaseverler bu yol üzerinde doğu ya da batı yönüne doğru yürüyüşler yapabilirler. Etrafta kamp yapılabilecek ormanlık alanlara bulunmaktadır. Ayrıca sahilin arka tarafından kamp hizmeti veren bir alan bulunmaktadır. Gün batımına doğru oldukça fazla sivrisinek olduğu için yanınızda sinek kovucu ürünler götürmelisiniz. Antalya’daki ücretsiz kamp alanları arasında yer alan Korsan Koyu’nda tuvalet ve su imkânı bulunmaktadır. Bununla birlikte her türlü ihtiyacınızı karşılayacak bir market vardır. Ancak fiyatları çok pahalı olduğu için yiyecek ve içeceklerinizi yanınızda götürmenizi tavsiye ederim.


2. Aytap Antik Kenti

Antalya Kamp - Tatilinnerede Antalya 'da Güzel Bir Tatil ?

Alanya’nın 34 kilometre doğusunda, Gazipaşa’ya ise 10 km uzaklıkta olan bir koyda bulunan antik kenttir. Genel olarak balıkçıların uğradığı bölgenin manzarası oldukça güzeldir. Antik şehrin kalıntılarının karşısında çadırınızı kurabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Çadırınızı antik kente karşı kurduğunuzda sabahın ilk ışıkları ile birlikte hem gün doğuşunu, hem de antik kentin kalıntılarını izleme fırsatı bulabilirsiniz. Bulunduğunuz yerden koya doğru indiğinizde bir mağara ile karşılaşacaksınız. Bu mağara içinde yüzebilir ve isterseniz yüzerek denize de çıkabilirsiniz. Bölgede sabahın erken saatlerinde avlanmaya gelen balıkçılar, hafta sonları piknikçiler ile karşılaşmanız mümkündür. Bölgeye yakın 200 metre mesafede bir restoran bulunmaktadır. Elektrik ve su ihtiyacınızı buradan karşılayabilirsiniz. Ancak, bölgede yerleşim yeri ve market olmadığı için tüm ihtiyaçlarınızı tedarik ederek bölgeye gelmenizi öneriyorum.


3. Patara Plajı

12 Madde ile 'Enlerin' ve 'İlklerin' Antik Kenti Patara - onedio.com

Antalya ile Muğla sınırları arasında yer alan ve Akdeniz’in en büyük sahili olan Patara, yazın bunaltıcı sıcaklarından kaçmak isteyenler için oldukça ideal bir yerdir. Torosların eşsiz manzarası ve uçsuz bucaksız kumsalın eşsiz birleşimi ile kamp yapmak isteyenlerin vazgeçilmez adreslerinden biridir. Likya uygarlığına başkentlik yapmış olan bir şehir olan Patara’da gezilebilecek birçok antik kent harabesi bulunmaktadır. Kazı ve restorasyon çalışmaları devam eden antik kenti gezmek birkaç saatinizi alacaktır. Patara plajı aynı zamanda Caretta Caretta’ların yumurtalarını bıraktıkları bir sahildir. Bu nedenle yılın bazı dönemleri plaja girişler yasaktır. Plaj haricinde bölgede kamp yapılabilecek ağaçlık alanlar bulunmaktadır. Plaj alanında wc ve duş bulunmaktadır. Ücreti mukabilinde kullanılabilir. Köyde birçok market bulunmaktadır. Tüm ihtiyaçlarınızı bu marketlerden karşılayabilirsiniz.


4. Adrasan Koyu

Adrasan'da Kamp, Adrasan Camping – İZ OUTDOOR

Ücretsiz kamp yapabileceğiniz alanlardan biri de Adrasan Koyu Kamp Alanıdır. Sakin ve huzurlu kamp yapmak isteyenlerin tam istediği gibi bir yerdir. Sakin olması nedeniyle birçok kampçı tarafından tercih edilen bir alandır. Antalya merkezden Kemer istikametine doğru devam edip, Olympos sapağından geçip Adrasan tabelasını takip ederek Köye ulaşabilirsiniz. Köyden 4 km sonra Adrasan sahili sizi karşılıyor olacak. Özel aracınız yoksa otogardan ulaşım sağlayabilirsiniz. Adrasan sahilinin sonunda bulunan ağaçlık alanda kampınızı atabilirsiniz. Yeşil ve mavinin buluştuğu bölge doğaseverler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Özellikle ulaşımı kolay olduğu için birçok ücretsiz kamp alanına göre daha fazla tercih edilmektedir. Alanda wc ve duş imkânı bulunmaktadır. Kamp alanına inmeden bir çeşme bulunmaktadır. Kullanma suyunuzu buradan sağlayabilirsiniz. Dikkatli bir şekilde ateş yakabilirsiniz. Yakın çevresinde alışveriş yapacak bir market olmadığından tüm ihtiyaçlarınızı merkezden karşılayarak bölgeye gelmenizi tavsiye ederim.


5. Geyikbayırı

File:Antalya, Geyikbayiri, Camp JoSITo - panoramio - gertrudis2010.jpg -  Wikimedia Commons

Geyikbayırı Kamp Alanı, Türkiye’nin en büyük kaya tırmanışı bölgesidir. Bölgede birçok kamp alanı bulunmaktadır. Bununla birlikte yapılabilecek birçok aktivite de yer almaktadır. Doğa yürüyüşü, kaya tırmanışı ve sahilde dolaşarak gün batımını en güzel şekilde izlemek bunlardan bazılarıdır. Şehre yakınlığı ile oldukça uygun bir kamp alanıdır. Bölgede bulunan tesislerden faydalanabileceğiniz gibi çadırınızı kurarak ücretsiz olarak da kamp yapabilirsiniz. Bölgedeki kaya tırmanışı rotaları oldukça geniştir ve her yeni gün yeni rotalar açılmaya devam etmektedir. Muhteşem bir doğal güzelliğe ev sahipliği yapan alanda kampınızı atabilir ve doğanın tadınız çıkarabilirsiniz. Bölgede birden fazla tesis bulunmaktadır. Bu tesislerde wc ve duş imkânı belirli bir ücret karşılığında sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra gıda ve içecek gibi ihtiyaçlarınızı bölgeye gelmeden önce temin etmelisiniz.


6. Gelidonya Feneri

Kamp Yapmak İçin Tercih Edebileceğiniz 4 Güzel Şehir

Antalya ‘da Adrasan ile Kumluca arasında yer alan ve yeşil ile mavinin kesişme noktası olan Akdeniz manzaralı bir alandır. Gelidonya Burnu, Taşlı Burun ve Kırlangıç Burnu olarak da adlandırılır. Tarihi açıdan oldukça önemli bir yere sahip olan Fener, Türkiye’nin en yüksek deniz feneri olma unvanını taşıyor. Gelidonya Fenerine ulaşım için, Adrasan merkezden aracınızla 8 km devam ederek Karagöz’e, oradan da yaklaşık olarak 4-6 km takip ettikten sonra aracınızı park ederek, yaklaşık 2-4 km arasında yürüyerek Gelidonya Fenerine ulaşabilirsiniz. Yürüme sırasında yanınıza bolca su almanız gerekir. Çünkü yol üzerinde ve fenerin olduğu yerde su bulunmamaktadır. Fener çevresinde kamp atıp çadırınızı kurabilirsiniz. Ancak buraya gelirken yol üzerinde herhangi bir alışveriş mekânı olmadığı için tüm ihtiyaçlarınızı merkezden karşılayarak yola çıkmanızı tavsiye ederim. Özellikle yanınıza bol su almalısınız.


7. Maden Koyu

Antalya'da Kamp Yapılacak 10 Doğa Harikası Yer

Antalya ‘da henüz yeni keşfedilmeye başlayan yerlerden biri olan Maden Koyu, sessizliği seven kampçılar için oldukça ideal yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Plajı küçük aşlardan oluşmaktadır ve denizi hemen derinleşmektedir. Deniz gözlüğü ile yüzenler denizin altındaki güzelliklerden faydalanacaklardır. Çıralıdan 2 saatlik yürüyüş ile alana gelinmektedir. Ormanın ve denizin bir arada olduğu yerlerden biri olan Maden Koyu, ücretsiz kamp yapmak isteyenler için ideal alanlardan biridir. Sadece özel araç ile ulaşım mümkündür. Ancak, yolları çok iyi olmadığı için 4X4 aracı olmayanların yolda kalmaları da yüksek bir ihtimaldir. Bölgede ve yakınlarında herhangi bir şekilde tesis bulunmamaktadır. Tuvalet ve duş ihtiyacınız için de imkân bulunmamaktadır. Tüm ihtiyaçlarınızı bölgeye gitmeden tedarik etmelisiniz.


8. Doyran Göleti

Doyran Göleti (Antalya) | Sen iste O listelesin

Antalya ’nın Konyaaltı ilçesine bağlı Akdamlar mahallesinde bulunan Doyran Göleti çevresinde muhteşem bir manzara bulunmaktadır. Özel aracınızla Antalya’dan çakırlar yönüne doğru devam edin, Saklıkent yoluna sapın ve tırmanışa geçmeden hemen önce sağa döndüğünüzde tabelayı göreceksiniz. Bisikletiyle gelenler gölet çevresinde tur atabilir ya da ağaçlar arasında doğa yürüyüşü yapabilir. Ağaçların arasında kampınızı atabilir ve çadırınızı bu alana kurabilirsiniz. Ücretsiz olarak kamp yapabileceğiniz bir alandır. Doyran Göleti çevresinde herhangi bir tesis bulunmadığından, her türlü gıda ve su ihtiyacınızı yanınızda getirmelisiniz. Bunun yanı sıra wc ve duş imkânı da bulunmamaktadır.


9. Güver Uçurumu Kanyonu

Antalya'da 'kesin korunacak hassas alan' ilan edilen doğal güzellik: Güver  Uçurumu | NTV

Antalya ve çevresine gelen herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri olan Güver Uçurumu Kanyonu, Döşemealtı ilçesinde bulunuyor. Antalya’yı seyredebileceğiniz orman içinde sakin ve güzel bir yer. Özellikle doğaseverler ve doğa fotoğrafçıları için ideal bölgelerden biridir. Az insan tarafından bilinen bu bölgede uçurumun kenarı sakinliği ile huzur veriyor. Bölgede Akdeniz Bölgesi bitki örtüsü hâkim. Domuz, tavşan, Tilki, Porsuk gibi yabani hayvanlar da bölgede barınmaktadırlar. Bölgeye kamp yapmak için gelecekseniz, burada herhangi bir tesis bulunmadığı için önceden tüm ihtiyaçlarınızı karşılayarak gelmeniz gerekiyor. WC ve duş gibi imkânı da bulunmamaktadır.


10. Elmalı / Avlan Gölü

Antalya'da Kamp Yapabileceğiniz 7 Yer | Antalya Cityzone

Elmalı Avlan Gölü, Beydağları ve Elmalı arasında sedir ormanları ile içi içe bir göl. Göl etrafında kamp yapmak için bir tesis yok ama düz bulduğunuz ilk yere çadırınızı kurmaya başlayabilir ve kampınızın keyfinizi çıkarabilirsiniz. Bölgede ateş yakmak serbest ve herhangi bir tesis bulunmadığı için yiyecek ve içeceği yanınızda götürmenizde fayda vardır.


Hazırlayan; Mete Sazlı

Antalya’da 10 Ücretsiz Kamp Alanı” için 4 yorum

  1. Daha önce bu kadar kapsamlı kamp bilgisine sahip olmamıştım. Gelidonya Fenerini bilmiyordum, merakla araştırmaya başladım. Teşekkürler kampTurkey!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir